Takip Et

Güncel

5 çocuğuna 81 yıl hapis verilen baba: “Yılda bir kere göremiyoruz”

Tekirdağ, Diyarbakır ve Van hapishanelerinde bulunan ve toplamda 81 yıl hapisle tutuklu 5 çocuğunun durumuna dikkat çeken baba Ahmet Ertunç, “Her biri ayrı yerde. Hangisine yetişip ziyarete gidebilirim ki?” diyerek kendilerinin de cezalandırıldığını söyledi

Tekirdağ, Diyarbakır ve Van hapishanelerinde bulunan ve toplamda 81 yıl hapisle tutuklu 5 çocuğunun durumuna dikkat çeken baba Ahmet Ertunç, “Her biri ayrı yerde. Hangisine yetişip ziyarete gidebilirim ki?” diyerek kendilerinin de cezalandırıldığını söyledi. 
 
Hakkari’de ikamet eden Ahmet Ertunç’un toplamında 81 yıl hapis cezası alan 5 çocuğu Tekirdağ, Diyarbakır ve Van cezaevlerinde tutuklu. Oğlu Fırat Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde, Murat ve Recep Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde, Ali ile Ferhat ise Van F Tipi Cezaevi’nde tutulduğunun bilgisini veren baba Ertunç, her biri ayrı yerde olan çocuklarının görüşüne gitmekten zorlandığını dile getirdi. 
 
Her biri ayrı bir suçlamayla tutuklu 
 
Baba Ertunç, en büyük oğlu Fırat’ın “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 16 yıl; Murat’ın aynı suçtan 25 yıl; Ali’nin de aynı suçtan 14 yıl; Recep’in iki ayrı dosyadan “Yardım yataklık” suçlamasıyla 14 yıl ve küçüğü Ferhat’ın ise yine “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 12 yıl hapis cezası verildiğini kaydetti. 
 
‘Cezaları bitmeden ceza veriliyor’

 
Çocuklarının ziyaret etmekte çektiği güçlüğü dile getiren Ertunç, “Benim çocuklarım sadece onurlu birer insan oldukları için tutuklandılar. Yıllardır oğullarımı bilinçli bir şekilde cezalandırıyorlar. Bir dosyadan aldıkları ceza bitmeden başka bir dosya açıp ondan da ceza veriyorlar. Çocuklarım hiçbir olaya karışmadılar ama yıllardır cezaevlerinde rehin tutuluyorlar” dedi. 
 
‘Yılda bir kere göremiyoruz’ 
 
Her bir çocuğun başka cezaevine gönderilmesini aileyi de cezalandırma olarak gören Ertunç, şöyle devam etti: “Murat ve Recep’i Tekirdağ F Tipi cezaevine götürmüşler. Ekonomik durumumuz iyi olmadığı için onları yılda bir kere bile ziyaret edemiyoruz. Ferhat’ı Diyarbakır T Tipine götürmüşler. Diğer ikisi ise Van’da. Şimdi hangisine yetişip, ziyarete gidebilirim ki? Burada devletin bunu yapmasının tek sebebi oğullarımla birlikte beni ve annelerini de onlara ulaşma yollarını tıkatarak cezalandırmadır. Murat ve Recep yeğenlerini dahi hiç görmediler. Kaç defa götürmemi istediler ama çok uzun bir mesafe olduğu için gelinimi ve torunumu götüremedim” diye belirtti. 
 
‘Her ay birine para gönderebiliyorum’
 
Ekonomik sıkıntıları dile getiren Ertunç, şöyle devam etti:

“Ben emekli maaşımla hem geçinmeye hem de cezaevindeki çocuklarıma bakmaya çalışıyorum. Aldığım emekli maaşımdan kirayı çıkarınca elimde kalan 950 TL’yi eve harcıyorum. Her ay ancak bir çocuğuma para gönderebiliyorum. Onların acil bir ihtiyaçları olduğu zaman evdeki giderlerden kısıp, gönderiyorum. Çok zorlanmamıza rağmen dik durmaya devam edeceğiz. Benim evlatlarım yanlış bir şey yapmadılar. Aile olarak sonsuza kadar onların yanındayız.” (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler