Takip Et

Güncel

481 bin 237 öğrencinin kaydı silindi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, YÖK Başkanlığından alınan bilgiler doğrultusunda 481 bin 237 öğrenicinin kaydının silindiğini açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Son beş yıl içerisinde ilişiği kesilen öğrenci sayısına ve af getirilip getirilmeyeceğine ilişkin” yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine yanıt verdi.

481 bin 237 öğrencinin kaydı silindi

Gürer’in, son beş yıl içerisinde, başarısızlıktan dolayı veya herhangi başka bir nedenle, okulu ile ilişkisi kesilen toplam kaç öğrenci ve bu öğrenciler için bir af düşünülüp düşünülmediğiyle ilgili sorusuna YÖK Başkanlığından alınan bilgiler doğrultusunda açıklama yapan Bakan Selçuk, 18 Mayıs 2018 tarihinden önce ilişiği kesilen öğrencilere kayıt hakkı verildiğini bildirdi.

18 Mayıs 2019 tarihinden sonra ise vefat, başarısızlık, disiplin işlemleri, yurt içi/yurt dışı yatay geçiş, kayıt dondurma ve kendi isteği ile olmak üzere çeşitli nedenlerle kaydı silinen öğrenci sayısının 481 bin 237 olduğunu açıklayan Bakan, öğrenci affı getirilip getirilmeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı.

“Çıkarılabilecek af yasasıyla belki de yüzlerce öğrenci eğitimlerini tamamlayacaktır”

Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni ve Meclis Araştırma Önergesini Meclis’e sunan CHP Milletvekili Gürer, çeşitli sebeplerle eğitim ortamlarından uzaklaşmak durumunda kalan ve öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerin durumlarının araştırılarak mağduriyetini gidermek için çıkacak olan af yasasının önemli olduğunu söyledi.

Gürer gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Çeşitli nedenlerle disiplin cezası alan öğrenciler yaptıklarından pişman olmuş olabilirler, onlara bir şans daha tanımak gerekli, hata yaptıkları konularda ayrıca psikolojik destek ve eğitimde sağlanabilir. Genç yaşta yapılan yanlışın bedeli bir yaşamı kapsıyor. Bu nedenle çıkarılabilecek af yasasından belki de yüzlerce öğrenci faydalanacak ve eğitimlerini tamamlayacaktır. Bu konuda bir çalışma yapılması, mağduriyet yaşayan öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesine vesile olabilir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler