Connect with us

Basın

47 ülkede en az 366 gazeteci Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

PEC verilerine göre, dünyada mart başından bu yana Covid-19 nedeniyle 47 ülkede en az 366 gazeteci yaşamını yitirdi

İsviçre’nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), Mart başından bu yana 47 ülkede en az 366 gazetecinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde dün başlayan BM İnsan Hakları Konseyinin 45’inci oturumunda sunum yapan PEC Genel Sekreteri Blaise Lempen, son günlerde başta Hindistan olmak üzere gazetecilerin Covid-19 kaynaklı ölümlerinde keskin artış olduğunu söyledi.

Lempen, 47 üyeli İnsan Hakları Konseyine çağrıda bulunarak, gazetecilerin küresel sağlık krizlerinden korunmasını güçlendirecek karar almalarını istedi.

PEC verilerine göre, dünyada mart başından bu yana Covid-19 nedeniyle 47 ülkede en az 366 gazeteci hayatını kaybetti.

1 Temmuz’dan eylül başına kadar geçen iki ayda Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren gazetecilerin sayısı da ikiye katlandı. PEC, 1 Temmuz’da 35 ülkede en az 186 gazetecinin Covid-19’dan öldüğünü açıklamıştı.

Latin Amerika’da 205 can kaybı yaşandı

PEC’in araştırmasına göre, Latin Amerika ülkelerinde 205, Asya’da 90, Avrupa’da 28, Afrika’da 22 ve Kuzey Amerika’da da 21 gazeteci virüs nedeniyle öldü. 82 gazetecinin hayatını kaybettiği Peru listede ilk sırada yer alırken, Ekvador’da 40, Hindistan’da 36 ve Bangladeş’te 31 gazeteci yaşamını yitirdi.

Meksika’da Covid-19 nedeniyle 26 gazeteci, ABD’de 20, Brezilya’da 19 ve Pakistan’da da 10 gazeteci hayatını kaybetti.

Bolivya, İngiltere ve Nijerya’da 8 gazeteci, Honduras 7, Nikaragua’da 6, Rusya ve Dominik Cumhuriyeti’nde 5, İspanya ve Fransa’da ise 4 gazeteci virüs nedeniyle öldü.

İtalya, Kamerun, Mısır, Guatemala ve El Salvador’da 3 gazeteci, Afganistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Cezayir, Kolombiya, Endonezya, Nepal ve İsveç’te ise 2 gazeteci yaşamını yitirdi.

Suudi Arabistan, Arjantin, Avusturya, Belçika, Kanada, Irak, İran, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Fas, Panama, Paraguay, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Tacikistan, Togo, Venezuela ve Zimbabve’den ise birer gazeteci Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

PEC, dünya genelinde yılbaşından bu yana 54 gazetecinin de çeşitli nedenlerle öldürüldüğünü, böylelikle yıl içinde hayatını kaybeden gazeteci sayısının 400’ü geçtiğini bildirdi.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz

Günün Haberleri

More in Basın