Takip Et

Güncel

Hrant Dink Ödülleri çocuk hakları aktivisti Kharshiing ve kadın hakları aktivisti Akkoç’a verildi

Hrant Dink Vakfı tarafından verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü, Hindistan’da kadın ve çocuk hakları aktivisti Agnes Kharshiing ve Türkiye’de kadın hakları için mücadele veren Nebahat Akkoç’a verildi

Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülü gecesinde Hindistan’da kadın ve çocuk hakları aktivisti Agnes Kharshiing ve Türkiye’de kadın hakları için mücadele veren Nebahat Akkoç, ödülü alan iki isim oldu.

Her yıl biri Türkiye’den biri yurtdışından olmak üzere iki kişi, grup ya da kuruma verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün, Hindistan’da yoksul, kadın ve çocuk hakları için çalışan Agnes Kharshiing’e verildi.

Kharshiing’in ödülünü geçen yıl aynı ödüle layık görülen gazeteci Murat Çelikkan tarafından verildi.

Ödülünü alırken konuşma yapan Agnes Kharshiing, “Halk sesini yükseltmeye başlamalı. Dünyaya barışı getirmek için, çocukların içinin korkuyla değil sevgiyle dolması için birlikte yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki” dedi.

İnsan hakları mücadelesi kadar kadına yönelik şiddete karşı da verdiği kadın hakları mücadelesiyle de bilinen Nebahat Akkoç, Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün diğer sahibi oldu.

Nebahat Akkoç’un ödülü sinema oyuncusu Ercan Kesal tarafından verildi. 

 Ödülüna alan Nebahat Akkoç yaptığı konuşmada, “Bu ödülü tüm bedelleri göze alarak şiddete karşı durmaya çalışan, kendi şiddetleri ile baş ederken geliştirdikleri yöntemlerle yeni bir dünya hayal etmemizi mümkün kılan tüm kadınlar adına alıyorum” dedi.

Uluslararası Hrant Dink Ödülü, her yıl, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren, biri Türkiye’den biri yurt dışından olmak üzere, iki kişi, kurum veya gruplara veriliyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler