Takip Et

Güncel

46. Ölümsüzlük yılında Kaypakkaya Wuppertal’de Anıldı!

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya şahsında, Parti ve Devrim şehitleri anma etkinliği, 18 Mayıs 2019 tarihinde, Almanya’nın Wuppertal kentinde, kitlesel bir katılım ve devrimci coşkuyla gerçekleştirildi.

Avrupa’da her yıl düzenlenen, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya özgülünde, bağımsızlık-halk demokrasisi, sosyalizm ve yüce komünizm mücadelesinde yitirdiklerimizi anma etkinliği, bu yıl Wuppertal merkezli olarak planlandı. Bu yılki etkinlik, 18 Mayıs 2019 da Almanya’nın Wuppertal kentinde gerçekleşti.

Uluslararası Komünist Hareket, Türkiye-Kuzey Kürdistan Ulusal ve Sosyal devrimci Kurtuluş Hareketleri ile Kaypakkaya’nın Kurucusu olduğu Proletarya partisinin, devrimci savaş sürecinde yaşamı yitirenler anıldı.

Dünyada, Türkiye-Kuzey Kürdistan’da, Bağımsızlık, Halk demokrasisi, Sosyalizm ve Komünizm davasında yitirdiklerimiz için yapılan saygı duruşunun ardından, etkinliğin ilk bölümünde, kültürel bölümde, sırasıyla, sanatçı Şenol Akdağ,  Ali Haydan Can, Sakina Teynaa ve Rençber sahne aldı.

Koşullar ne olursa olsun, devrimci yaşamak-komünist kalmak önemlidir!

Anma etkinliğine katılan sanatçıların, sahne almasının ardından, sahne alan konuşmacılardan, ilk olarak, Kaypakkaya’nın mücadele yoldaşı, Muzaffer Oruçoğlu söz aldı. Kaypakkaya’nın mücadele sürecinden kısa bir tarih aktaran Oruçoğlu, “ Kaypakkaya’nın işkencede katledilişinin 46. Yılı. Yaklaşık yarım asırdır Kaypakkaya bu mekanlarda, aynı kitlesel sahiplenme ile aynı kararlılıkla ve aynı coşku ile anılıyor-sahipleniyor. Bu son derece kıymetli bir duruştur. 20 yy. devrimler yılları oldu. Paris komünü ile başlayan, Rusya, Çin ekim devrimleriyle süren, Küba, Vietnam vb. gibi devrimlerle yayılan devrimler yılı. Devrimler yapıldı- yıkıldı… Bu sınıf mücadelesi açısından normal bir süreçtir. Devrimler yaparsınız, o devrimler yıkılır… Bir daha yaparsınız… Yapma ve yıkma üzerine birçok devrimci sürece vesile olabilirsiniz. Önemli olan tüm bu süreçlerde ve yaşadığımız toplumsal koşullarda, devrimci kalabilmektir-komünist olabilmektir. Israrla ve cüretle komünist kaldığınız sürece, yaşamda, yapma ve yıkma eyleminde, örgütsel tutumda, aşkta özgür ve güzel değerler yaratabilirsiniz. Temel sorun şudur. Örgütlü olun yada olmayın, devrimci ve komünist kalabilmektir. Ayaklarınız bu zemine bastığı sürece, Kaypakkaya’yı sahiplenme gibi, devrim yapma ısrarınız hep canlı kalacaktır” sözleriyle, günün anlamı-önemi ve sürece dair kısa değerlendirmeyle konuşmasını sonlandırdı.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Cambaz Kaya’nın, ülkedeki politik süreci, parlamento siyasal atmosferi, tecrite karşı sürmekte olan açlık grevleri ve ölüm oruçlarını demokrasi mücadelesinin önemi kapsamı ve toplumsal dinamiklerini esas alan konuşma gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci bölümü İpek Rençber ve Necla saygılının sahne almasıyla devam etti.

Kaypakkaya Türkiye-Kuzey Kürdistan Coğrafyasında MLM politik Devrim Çizgisidir!

Daha sonra sunumu yapmak üzere sahneye çıkan Sınıf Teorisi Temsilcisi, Kaypakkaya şahsında parti ve devrim şehitlerinin anılarını, MKP 4. Kongresinin “cüret edelim ileri atılalım kazanalım” şiarıyla birleştirerek, kitleyi selamladı. “ Bugün bir tarih olarak Kaypakkaya’yı anmıyoruz. Dünü bu güne, bugünü özgür yarına taşıyacak, komünist nitel bir çığır olarak Kaypakkaya’yı mücadele bayrağı olarak ele alıyoruz. MLM dünya görüşü, diğer felsefi akımlardan ve pozitif bilimlerden, toplumsal koşullara aldığı politik tutumla, toplumsal sınıfları tahlille, iktidar biçimlerini tahlille ve nihayetinde ezilen sınıf ve halk katmanlarının kurtuluşu bağlamındaki eylem kılavuzu politik devrim çizgisi olması özelliğiyle ayrılır. Marksizm’den etkilenmiş K. Burjuva politik devrim çizgisiyle, MLM politik devrim çizgisini birbirinden ayırmak gerekir. Coğrafyamızda, Marksizm’in özgürleştirilmesi ve politik devrim çizgisi olarak hüviyete kavuşturulması bağlamında bir moment aranacaksa,  bu tartışmasız Kaypakkaya’dır, Kaypakkaya’nın politik devrim çizgisidir.” Sözleriyle konuşmasına devam eden Sınıf Teorisi Temsilcisi, Kemalizm Ulusal sorun 50 yıllık reformist revizyonist çizginin parçalanması, 71 devrimci kopuşu ve bu kopuşun kopuşu olarak Kaypakkaya içerikli, ilgili tarihteki somut örnek ve siyasal çizgileri ortaya koyan değerlendirmesinin ardından, kısaca genel süreç, bu süreçteki birlik-ittifaklar meselesine dair yaklaşımıyla konuşmasını tamamladı.

Ardından, yerel yönetimler, Mazgirt pratiği, seçimler sürecinde Dersim pratiği üzerine sunumunu yapan eski Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel’in ardından, Enternasyonal konuşmacı etkinliğe katılan MLPD başkanı Monika Gaertner-Engel’in konuşmasının ardından, Zazaca-Türkçe parçalarla Yılmaz Çelik sahne aldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler