Connect with us

Bilim

İsveç’te türünün ilk örneğini teşkil eden iki Viking gemisi keşfedildi

İsveç’te çalışma yürüten arkeologlar, Vikinglere ait iki Viking gemi mezarına ulaştıklarını açıkladı

İsveç’in Uppsala kentinde yapılan kazıda türüne ait ilk örneklerinden olan iki Viking gemisi bulundu. Ayrıca mezarlardan birinde bir adamla bir köpek ve bir atın kalıntıları keşfedildi.

İsveç Ulusal Tarihi Müzeleri’nden arkeolog Anton Seiler yaptığı açıklamada “Bu benzersiz bir buluş. Bu tip mezarlara dair en son kazı Eski Uppsala’da neredeyse 50 yıl önce gerçekleştirilmişti”diye konuştu.

Seiler, “Gemilerin gömüldüğü bu tür mezarların kazılarla ortaya çıkarılmasına nadir rastlandığından bizim için epey heyecan verici oldu. Artık yeni bulgular, hipotezler ve cevaplar sunabileceğimiz modern bilimi ve yöntemleri kullanabiliyoruz” diye ekledi. 

Şimdiye kadar bu türde yaklaşık 10 gemi mezarı alanı keşfedildi. Bu mezarlar genellikle Uppland ve Vastmanland bölgelerinde yer alıyor.

Çalışma ekibi yeni keşfedilen mezarlardan birinde kılıç, mızrak, kalkan ve süslü tarak gibi kişisel eşyalar da buldu. Arkeologlar, alışılmadık biçimde gömülmelerinden ötürü bu kişilerin toplumlarının önemli üyeleri olduğunu söyledi.

Seiler, “Bu şekilde gömülen insan sayısı azdır. Genelde bu tip gemi mezarları çok nadir görüldüğü için söz konusu kişilerin kendi dönemlerinin ileri gelenleri olduğunu düşünebilirsiniz” ifadelerini kullandı. 

Gemileri gömme işlemi, ölen kişinin genellikle mücevherler, silahlar ya da diğer nesneler gibi hediyelerle birlikte gemiye yerleştirildiği bir çeşit cenaze töreniydi.

Bu ritüel, ölülerin çoğunlukla yakıldığı Demir Çağı (yaklaşık olarak M.S. 550-800) ile Viking Çağı’na (M.S. 800-1050) kadar uzanıyor.

Gemi mezarlarının zamanında toplumda yüksek statüye sahip kişiler için hazırlandığı düşünülüyor. 

Yeni keşfedilen parçalardan hazırlanan bir seçki, Gamla Uppsala Müzesi’nin yanı sıra Stockholm’deki İsveç Tarih Müzesi’nde sergilenecek. (Independent Turkısh’ten derlenmiştir)

Günün Haberleri

More in Bilim