Takip Et

Ekoloji

4. Küresel İklim Grevi 29 Kasım’da

Dünya çapında düzenlenen iklim grevlerinin dördüncüsü 29 Kasım’da gerçekleştirilecek. Ekolojik tahribata karşın düzenlenen 4. iklim grevininde Black Friday (Kara Cuma) protesto edilecek, iklim için adalet istenecek

Küresel kapitalizmin ekolojik tahribatına karşın düzenlenen iklim grevleri sürüyor. İklim için adalet ve Black Friday’ı protesto etmek için 29 Kasım’da 4. Küresel İklim Grevi düzenlenecek.

15 Mart, 24 Mayıs ve 20 Eylül’ün ardından 29 Kasım’da küresel iklim grevi düzenlenecek grevin 29 Kasım’da gerçekleştirilmesinin için iki nedeni olduğu belirtildi. Biri kapitalizmin dayattığı tüketim çılgınlığının bir parçası olan Black Friday (Kara Cuma) gününü protesto etmek, diğeri ise 2 Aralık’ta Madrid’de başlayacak İklim Değişikliği Zirvesi (COP25) öncesi devletlere baskı yapmak.

Dünyanın dört bir yanında yapılacak eylemlerde küresel iklim adaleti talebi yükseltilecek hem de kapitalizmin dayattığı küresel tüketim çılgınlığı protesto edilecek.

29 Kasım’da yapılması planlanan etkinlikler şöyle:

-12.30: Yokoluş İsyanı Türkiye Şişli’de aşırı tüketime karşı bir “Yokoluş İsyanı Kreasyonu” düzenlenecek.

-17.00: Gelecek İçin Cumalar Türkiye Kadıköy TAK’ta buluşarak “#KaraCuma’ya karşı #YeşilCuma” şiarıyla takas şenliği düzenleyecek. Şenlik’te konserler de olacak.

-17.30: Antikapitalist öğrencilerin çağrısıyla biraraya gelecek olan öğrenciler Kadıköy Süreyya Operası önünde iklim için okul grevi ve bir basın açıklaması yapacak.

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler