Takip Et

Güncel

399. F Oturması: Hasta tutsak Serdal Yıldırım serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 399. F oturması eyleminde hasta tutsak Serdal Yıldırım’ın durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi

İHD Şube binası önünde yapılan basın açıklamasını Mehmet Acettin okudu. Acettin, “Yaşadığımız coğrafyada iktidara karşı muhalif görüşlü herkese karşı her alanda hak ihlalleri yaşanmaya devam ederken hapishanelerdeki hak ihlalleri de üst seviyelerdedir” vurgusunda bulundu. Tutsakların durumunun, hapishane müdürlerinin, gardiyanların, jandarmaların keyfi uygulamalarıyla çekilmez bir hal aldığını söyleyen Acettin şunları kaydetti:

“Hapishaneler kimsenin duymadığı, görmediği işkence merkezlerine haline getirilmiştir. Mahpuslar hastanelere, duruşmalara giderken yolda işkenceye görüyor. Ayakta sayım dayatılırken buna karşı çıkanlar işkence görüyor. Aile veya yakınları ile görüşmeleri engelleniyor. Gazetelerine, kitaplarına, kıyafetlerine, özel eşyalarına el konuluyor. Sık sık hücre cezası veriliyor ve bu hücre cezalarıyla infazları yakılıyor veya denetimli serbestlikten yararlanma hakları ellerinden alınıyor.

“Hastane sevkleri bazen yıllar sonra yapıldığı gibi revire dahi götürülmüyor. Adli Tıp Kurumu’nun genellikle hastalıkların son aşamasında dahi vermek istemediği raporla çıkabilecek ağır hasta mahpuslar tamamen siyasi gerekçelerle savcıların inisiyatifine bırakılıyor. Hasta ve engelli mahpusların, günlük bakım, temizlik ve tedavi için açılan R Tipi Hapishanelerde maalesef mahpusların hiçbir ihtiyacı karşılanmadığı gibi adeta ölüme terk ediliyorlar.”

Serdal Yıldırım isimli tutsağın bunun en acı örneklerinden birisi olduğunu ifade eden Acettin, hayati tehlikesi olan Yıldırım’ın tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. 

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:
“Yüzde 98 engelli ve ATK’nın hapishane koşullarında kalamaz raporu verdiği Serdal Yıldırım insan haklarına aykırı, çok zor koşullarda hapishanede tutulmaktadır. Tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren mahpusun ameliyatının gerçekleşmesi için serbest bırakılması gerekmektedir.

“Serdal Yıldırım ağır bir ameliyat olması gerektiği için dışarıda bu sürecin yürütülmesi gerek. Bu yüzden infaz erteleme kararının verilmesi çok önemlidir. Komisyonumuzun gönüllü avukatı infaz erteleme başvurusunda bulundu.

“Biz insan hakları savunucuları ve İHD Hapishane Komisyonu olarak buradan bir kere daha yetkililere ve duyarlı kamuoyuna sesleniyoruz. Tedavi hakkının önündeki tüm engeller kaldırılsın. Hapishane koşulları düzeltilsin. Tüm hasta mahpuslar ve Serdal Yıldırım bir an önce serbest bırakılsın. Hapishanelerden başka tabutlar çıkmasın.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler