Takip Et

Güncel

3 bakandan ortak koronavirüs açıklaması

Koronavirüs salgınına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı, Ticaret Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı ortak yaptıkları açıklamayla koronavirüs riskinin ciddi olduğunu ifade ettiler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ardından Sağlık Bakanlığı’nda Koronovirüs (Kovid-19) gündemli basın toplantısı yapıldı.

İlk olarak söz alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Devlet yönetimimiz dün pozitif tanı konduğu bilgisini kamuoyuna hemen vermekte tereddüt etmemiştir” dedi. Koronavirüse (Covid-19) karşı antibiyotiklerin etkili olmadığını belirten Fahrettin Koca, “Bundan sonraki her buluşma dün gece yapılan bilgi paylaşımı sürecinden farklı olmayacaktır. Tahminlerin bilgi ile karıştırıldığı bir ortamdayız. Bizim doğru bilgiyi verme sorumluluğumuz gibi sizin de doğru bilgiye yaygınlık kazandırmak sorumluluğunuz olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

 “Sorun küresel, mücadelemiz ulusal” diyen Fahrettin Koca, şöyle devam etti: “Bilimsel yöntemle ilerledik. Tanı ve izolasyon sürecini zaman kaybetmeden yaptık. Avrupa’daki durumdan dolayı karşılattığımız risk ciddidir, bugünkü topaltımızın iki ana gündeminden biri bu oldu. Turizm ve ticaretten sorumlu bakanlarımız bugün toplantımızda bizlerle birliktelerdi. Ticaret Bakanlığımız bu süreçte maske ve tulum gibi ekipmanların fiyatlarının yükselişi ve bu süreçte Sağlık Ticaret bakanlığının ön iznini tabi olması kararı alınmıştı. Vatandaşımızım ihtiyacının son derece önemli olduğunu ve üreticilerimizin vatandaşımızın alabilir olduğu doygunluğa ulaşmadan ihracat izni verilmeyeceğini, üreticilerimize hatırlatmak istiyorum. Fuarlarla ilgili yaklaşımlar oldu. Turizm Bakanlığımız kültür organizasyonlarının durumu ile ilgili yaklaşım oldu” açıklamasında bulundu.

‘15 Nisan virüs açısından hassas bir tarih’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, “15 Nisan virüs açısından hassas bir tarih. Mümkünse yurt dışından Türkiye’ye turizm talebinin Nisan sonuna ertelenmesi mantıklı geliyor. Geçen seneye kıyasla daha az turistin gelmesini sağlamanın sağlıklı çözüm olacağına karar verdik. Kültürel etkinliklerle ilgili bakanlığımıza bağlı genel müdürlükleri etkinlikleri Nisan sonrası gündemde” dedi.

‘Panik yapacak bir durum yok’

Son olarak söz alan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’da “Maske ve sıhhi malzemelerde piyasalarda aşırı fiyat artışları oldu. Amacımız ihracatı engellemek değil. İhracat ön izinlerini Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine verdik. Ticaret Bakanlığı olarak 2 bin 193 firmamızı denetime aldık, 2641 ürünü denetledik 2180’ini de soruşturma kapsamına aldık. Bugün yeni bir olay daha var. Gıda ürünlerinde de fahiş fiyatların başladığını görüyoruz. Panik yapacak bir durum yok. Yeterli ürün stokumuz var. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Halkın makul fiyatlarla maskeye ulaşılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler