Takip Et

Güncel

3 aydır açlık grevindeydi: Mustafa Koçak eylemini ölüm orucuna çevirdi

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesine ilişkin davada müebbet hapis cezası alan ve yeniden yargılama talebiyle açlık grevinde olan Mustafa Koçak, avukatı aracılığıyla ölüm orucuna başladığını duyurdu

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), adil yargılama talebiyle 3 Temmuz tarihinde açlık grevine başlayan Mustafa Koçak’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla İzmir Barosu’nda basın toplantısı düzenledi. Musafa Koçak’ın ailesi ve avukatının katıldığı açıklamayı ÇHD Genel Sekreteri Nergiz Tuba Aslan okudu. 

Aslan, Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan ve 90 gündür açlık grevinde olan Mustafa Koçak’ın, Berk Ercan isimli tanığın ifadesine dayanılarak, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi olayında kullanılan silahı temin ettiği gerekçesiyle 4 Ekim 2017 tarihinde tutuklandığını hatırlattı. Koçak’a savunma hakkı ihlal edilen ve son savunmaları alınmaksızın 11 Temmuz tarihinde İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini ifade eden Aslan, Koçak’ın da buna karşı açlık grevine başladığını belirtti. 

‘B-1 vitamin alması engelleniyor’

Koçak’ın eylemini ölüm orucuna çevirme kararı aldığını ifade eden Aslan, “Hapishane idaresi tarafından, süresiz açlık grevine başladığı günden bu yana, kendi idaresi dışında sürekli müdahale ve besleme ile tehdit edildi. Mustafa Koçak hapishane revirine çıkmayı ve hastaneye sevk edilmeyi reddetmektedir. Koçak Hapishane müdürüne uluslararası düzenlemeleri hatırlattığını, müdürün ise kendisine sinkaflı küfürlerle yanıt verdiğini söyledi. Hapishane hekiminin taraflı ve düşmanca tutumu nedeniyle hekime muayene olmayı reddeden Mustafa Koçak’ın bağımsız bir hekim tarafından muayene edilme ve sağlık sürecinin takip edilmesi gerekir. Koçak günde iki adet B kompleks almaktadır. Avukatlarının görüştüğü hekimlerin, açlık grevinde gelinen kritik aşama nedeniyle artık saf B-1 vitamini kullanması gerektiği ifade edilmiştir. Ancak buna rağmen, Mustafa Koçak’ın kendisine saf B-1 vitamini verilmesi için idareye dilekçe yazdığı dilekçeye haftalardır herhangi bir yanıt verilmemekte, keyfi olarak B-1 vitamini alması engellenmektedir” diye konuştu  

‘Adalet istiyorum’

 Koçak’ın avukatı Ezgi Çakır da Koçak’ın ölüm orucuna girmesine ilişkin kamuoyuna gönderdiği mektubu okudu. Koçak mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Mahkemeler siyasi hesaplaşma aracı değildir. Özel ihtisas mahkemeleri kaldırılsın! Muhbir toplum istemiyoruz. İtirafçılık yasaları kaldırılsın! İşkence insanlık suçudur. İstanbul siyasi şubedeki işkenceci polisler tespit edilsin ve cezalandırılsın. Yeniden Adil yargılanma yapılsın, hukuksuz, kanunsuz tutukluluğuna son verilsin. Tahliyemi istiyorum. Bana ve bu halka yaşatılan adaletsizlikler son bulsun adalet istiyorum.”

Aileden yetkililere çağrı

Koçak’ın annesi Zeynep Koçak da, oğlunun verdiği mücadeleden dolayı gurur duyduğunu belirterek, oğlunun yanında olduğunu söyledi. Oğlu Koçak’ı zor şartlarda büyüttüğünü ifade eden anne Koçak, “Oğlum için devletin kapısında gideceğim, isterse köprüde de eylem yapacağım ve isterse ben de adliyede ölüm orucuna gireceğim” diye belirtti. Koçak’ın babası Hasan Koçak ise, “Biz bunu makarna ile büyütmedik. Devletin kömürü ile büyümedik. Biz Mustafa’yı anlımızın teriyle büyüttük. Çünkü Mustafa’yı itirafçı etmeye çalıştılar. Mustafa itirafçı olmadı ve kendi kirli elbiselerini oğluma giydirmeye çalıştılar” ifadelerini kulandı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler