Takip Et

Güncel

205 çocuğun kaldığı hapishanede bin 428 disiplin cezası!

Çocuk mahpuslara yönelik şiddetle gündeme gelen Sincan Çocuk Hapishanesi yönetimi, bir yılda toplam bin 428 disiplin cezası verdi.

Çocuk mahpuslara yönelik şiddetle gündeme gelen Sincan Çocuk Hapishanesi yönetimi, bir yılda toplam bin 428 disiplin cezası verdi. Hapishaneye dair Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK) raporunda çarpıcı tespitler yer aldı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; raporda hapishanede 228 kamera bulunmasına karşın kamera bulunmayan alanlar ve kör noktalar olduğu ifade edildi. Masraflı olduğu için yeni kameralar takılmadığının bildirilmesi ise dikkat çekti. Şiddet olaylarının kamera bulunmayan alanlarda yaşandığı aktarılan raporda, şöyle denildi:

“Ceza infaz kurumu idaresi tarafından da ünite içerisindeki kavga ve şiddet olaylarında bu alanların kör nokta olması sebebiyle seçildiği ifade edilmiştir. Ancak bu alanlara kamera taktırılmasının oldukça masraflı olacağı, bu konuda Adalet Bakanlığı’ndan maddi desteğe ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir”

Hapishanede kalan çocuklara bir yıl içinde kavga etme, kasten yaralama, cinsel istismar, bağımlılık yapıcı madde getirme, sorumluluklarını yerine getirmeme, çevreye veya kurum malına zarar verme gibi nedenlerden tutanak düzenlendiği kaydedildi. Raporda olaylara neden olduğu iddia edilen çocuklara bin 428 kez ceza verildiği de belirtildi. Rapora göre, çocuklara “uyarma, odaya kapatma, onarma, zararı tazmin ettirme, bazı etkinliklerden men, hücreye koyma ve kınama” cezaları verildi. Hapishanede yaşanan olaylardan adli makamlara bildirilenlerin sayısı da 190 oldu. Hapishane müdürünün talimatıyla, “intihara teşebbüs, kendilerine zarar verme, öfke kontrolünde zorlanma, taşkın ve saldırgan hareketler sergileme” nedenleriyle son bir yıl içerisinde 27 çocuk da müşahede odasına alındı.

TİHEK raporu sildi

Öte yandan Sincan Çocuk Hapishanesi’nde çocukların infaz koruma memurları tarafından şiddete maruz bırakıldığının açıklandığı rapor, TİHEK’in internet sitesinden silindi. TİHEK yetkilileri, raporun düzenlenerek siteye yeniden konulacağını aktardı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler