Takip Et

Makale

2018 ‘İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılan eylemcilere hapis cezası

İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan ve polisin saldırısına maruz kalan 2018 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılan eylemcilerden gözaltına alınan iki kişiye hapis cezası verildi

2018 yılında düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün İstanbul Valiliği tarafından yasaklanması sonrasında polis tarafından yapılan saldırı sonucu gözaltına alınan iki eylemciye hapis cezası verildi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Geçici Komitesi, söz konusu karar hakkında yaptığı açıklamada verilen hapis cezasına karşı itiraz edeceklerini duyurdu.

1 Temmuz 2018’de yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde polisin şiddet uygulayarak gözaltına aldığı 6 kişi hakkında dava açılmıştı. Haklarında dava açılan kişiler; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetin yanı sıra “görevi yaptırmamak için direnme” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” iddiaları ile yargılanıyordu.

 Davanın karar duruşması bugün 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 4 kişinin beraat ettiği davada bir kişi kamu görevlisine karşı direndiği iddia edilerek 5 ay, bir kişi de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle 2 ay 15 gün ceza aldı. Alınan iki kararda da hükmün açıklanması geriye bırakıldı.
“2015, 2016 ve 2017 yıllarında yürüyüş sırasında gözaltına alınanların tamamının beraat ettiği davalarda 2018 yılında gözaltına alınanlara açılan davada ilk kez ceza kararı çıktı. 4 kişinin beraat ettiği davada bir kişi kamu görevlisine karşı direndiği iddia edilerek 5 ay, bir kişi de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle 2 ay 15 gün ceza aldı. Alınan iki kararda da hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Mahkemeden çıkan karara avukatlarımız aracılığı ile itiraz edeceğiz. Onur Yürüyüşlerinde gözaltına alınan hak savunucularının yanındayız!

#OnurYürüyüşleriYasaklanamaz!”

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler