Takip Et

Güncel

2013’ten beri bin 582 hasta mahpus tahliye edildi

CHP’li Vekil Sezgin Tanrıkulu’nun hasta mahpuslarla ilgili verdiği soru önergesini cevaplayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül 2013’ten bu yana hapishaneleren hastalığı ve engeli nedeniyle bin 582 mahkûmun tahliye edildiğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hasta mahpuslarla ilgili verdiği soru önergesini cevapladı.

Bakan Abdülhamit Gül, 2013’ten bu yana cezaevlerinden hastalığı ve engeli nedeniyle bin 582 mahkûmun tahliye edildiğini söyledi.

Tanrıkulu Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde 18 Temmuz 2019 itibariyle cezaevlerinde hastalık nedeniyle kaç kişinin tahliye başvurusu yaptığını, kaç başvurunun onaylandığını, başvuruların hangi cezaevi tipinde ve hangi hastalık nedeniyle yapıldığını sordu.

Gül soru önergesine cevabında şu ifadelere yer verdi:

“Bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden; 12 Eylül 2019 itibarıyla 6411 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 24 Ocak 2013’ten itibaren, ceza tehiri işlemleri için başvuruda bulunan ve hastalığı sağlık kurulu raporuyla tespit edilerek tahliye edilen hükümlü ve tutuklu sayısının 1.582 olduğu anlaşılmıştır.”

Bakan Gül, maddedeki ‘toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı’ ibaresinin uygulamada çok geniş yorumlanması ve bu imkândan yararlanması gereken bazı hükümlülerin soyut gerekçelerle yararlanamaması gibi nedenlerle yapılan düzenlemenin sınırlı şekilde uygulandığını da açıkladı.

Bu nedenle söz konusu ibarenin “toplum bakımından ağır ve somut bir tehlike oluşturmayan” mahkûmların cezalarının infazının geri bırakılması şeklinde düzenlendiğini belirtti.

Bin 564 hasta mahpus var

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 1 Nisan’da açıkladığı rapora göre tespit edebildikleri kadarıyla, Türkiye hapishanelerinde 591’i ağır hasta olmak üzere toplam 1564 hasta mahpus bulunuyor. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler