Takip Et

Güncel

2 bin 600 Ezîdî kadın ve çocuk kayıp

2 bin 600 Ezîdî kadın ve çocuğun hâlâ kayıp olduğunu belirten Almanya Ezîdîler Merkez Konseyi Başkanı Ortaç, binlerce Ezîdî’nin IŞİD tarafından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelere kaçırıldığını açıkladı

Almanya Ezîdîler Merkez Konseyi Başkanı İrfan Ortaç, 2 bin 600 Ezîdî kadın ve çocuğun hâlâ kayıp olduğunu açıkladı.

IŞİD’in Irak’ın kuzeyindeki Şengal’de yenilmesinin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen bölgede kritik koşulların hüküm sürdüğüne dikkat çeken Ortaç, haber ajansı epd’ye verdiği röportajda binlerce Ezîdî’nin IŞİD çeteleri tarafından farklı ülkelere kaçırıldıklarını söyledi.

Bunlardan bazılarının öldürüldüklerinden emin olduklarını söyleyen Ortaç, “Ancak çok sayıda hayatta kalan olduğunu da biliyoruz” diye konuştu. Ortaç hayatta olan Ezîdîlerin Türkiye, Suriye ve Irak’ta tutulduğunu kaydetti. Almanya Ezîdîler Merkez Konseyi Başkanı, “Suudi Arabistan, Katar ya da Pakistan gibi ülkelere, hatta Libya ve Yemen’e kaçırılmış kadınlar olduğunu biliyoruz” dedi.

‘Türkiye yapılanları meşrulaştırıyor’

İrfan Ortaç, Ezîdîlerin Türkiye’ye kaçırılmalarının Türk makamlarınca yasal hale getirildiğine de dikkat çekti.

Ortaç, buna örnek olarak Kırşehir’deki yerel mahkemenin, Sincar’dan Türkiye’ye kaçırılan altı ve sekiz yaşlarındaki iki Ezîdî kardeşin, Irak’ta bir mülteci kampında bulunan ailelerine dönmelerindense, Türkiye’de bulundukları yetimhanede daha iyi yetiştirileceklerine hükmetmesini gösterdi.

Almanya Ezîdîler Merkez Konseyi Başkanı mahkemenin, konseyin çabalarını da sonuçsuz bırakarak, ailelerine dönmelerine izin vermemesinin yanı sıra, çocukları yetimhaneye bırakan kişi ya da kişilerin kimliklerinin tespit edilmemesini de “skandal” olarak nitelendirdi.

Ortaç, çocukların kaldıkları yetimhanede Müslüman olarak yetiştirildiklerini ve kardeşlerden kız olanının baş örtüsü takmaya zorlandığını da ifade etti.

‘Her şeye rağmen onurlu bir yaşam için dönmek istiyorlar’

IŞİD’in Şengal’den çıkarılmasından iki yıl sonra dahi bölgedeki durumun hâlâ kritik olduğunu söyleyen Ortaç, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçların dahi karşılanamadığını ifade etti. Bir yandan Türkiye’nin PKK’nın üslerini vurduğunu, diğer yandan Şii örgüt Haşdi Şabi’nin bölgede bir işgalci güç gibi hareket ettiğini belirten Almanya Ezîdîler Merkez Konseyi Başkanı Ortaç, tüm bu karanlık tabloya rağmen Ezîdîlerin mülteci kamplarındansa memleketlerine dönerek burada “onurlu ve güvenli bir yaşam sürmeyi arzu ettiklerini” belirtti.

Ortaç, Almanya’da federal hükümete, Ninova bölgesinde Hristiyan ve Ezîdî bölgeleri oluşturma hedefiyle uluslararası bir konferans düzenleme çağrısı da yaptı.

Almanya’ya dönen eski IŞİD’lilere ilişkin de konuşan Ortaç, kadınların da ceza almasını umduğunu ifade etti. Medyada kadın cihatçıların genellikle “mağdurmuş gibi” gösterildiklerini söyleyen Ortaç, “Birçok Ezîdî bana içlerinde en kötülerinin Avrupa’dan gelen erkek ve kadın cihatçılar olduğunu söylüyor” diye konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler