Takip Et

Güncel

19 yaşındaki açlık grevi direnişçisi: Her türlü bedeli vermeye hazırız

Tarsus Hapishanesi’nde 61 gündür açlık grevinde olan 19 yaşındaki Ahmetcan Bahadır “Durmayacağız, her türlü bedeli vermeye hazırız. “Gün mücadele ve direniş günüdür. Diyerek, herkesi eylemlerine destek olmaya çağırdı

İmralı tecridine karşı başlattığı direnişin 174 gününe giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde hapishanelerde süren açlık grevi direnişleri, 15 ismin “ölüm orucu”na başlaması ile yeni bir boyut kazandı. Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi, Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi, Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi ve Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde kalan 15 ismin, hükümetin hapishanelerde 136 gününe ulaşan açlık grevleri konusunda adım atmaması üzerine bugün ölüm orucuna başladıkları yapılan açıklama ile duyuruldu.

Başlanan bu eylem ile birlikte hapishanelerdeki diğer tutuklular hali hazırda açlık grevi eylemlerini sürdürüyor. Bu tutuklulardan biri Tarsus 3 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan 19 yaşındaki Ahmetcan Bahadır.

‘Hapishanede işkence gördü’

Bahadır Ailesi, ekonomik sorunlarından 30 yıl önce Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde Adana’ya göç etmiş bir aile. Ailenin  çocuklarından Ahmetcan, 2016’da henüz daha 16 yaşında iken polise taş attığı iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanır. Hatay Yayladağı Hapishanesi’ne konulan Ahmetcan, burada maruz kaldıkları işkence ve kötü muameleler dolayısıyla 3 arkadaşıyla birlikte eylem yapmaları üzerine Ankara Sincan Çocuk Hapishanesine sürgün edilir. Ahmetcan, 11 ay süren tutukluluğunun ardından yargılandığı Adana 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye edilir. 

Ancak devam eden yargılama sonucunda “Örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla 9 yıl hapis cezası verilerek, Haziran 2018’de tekrardan tutuklandı.

‘Gün, mücadele ve direniş günüdür’

1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Ahmetcan, geçtiğimiz günü aradığı ailesi aracılığı ile başta tüm Kürtler olmak üzere demokratik kamuoyuna çağrıda bulundu: 

Ahmetcan, mesajında şunları ifade etti:  “19 arkadaşla açlık grevindeyiz. Durumumuz iyi değil. Bazı arkadaşlarımızın durumları kötüleştiği için ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ancak müdahaleyi kabul etmedikleri için tekrardan hapishaneye getirildiler. Özellikle Suat Okur arkadaşımızın durumu hiç iyi değil. Ağızdan sürekli kan geliyor. Gün be gün eriyoruz fakat can ve ruhlu eylemimize bağlıyız. Önderliğimizden bir ses gelmeyene kadar eylemimiz sürecek. Durmayacağız, her türlü bedeli vermeye hazırız. Tüm Kürt halkı ayağa kalkmalı. Gün, mücadele ve direniş günüdür. Gün hakların ve halklarımızın günüdür.”

Kaynak: M/A

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler