Takip Et

Güncel

17’ler Hamburg’da anıldı

17 Haziran 2005 yılında Mercan vadisinde TSK tarafından düzenlenen baskınla yaşamını yitiren 17 komünist kadro ve savaşçı Hamburg’da Sternschanze semtinde düzenlenen miting ile anıldı.

17 komünist kadro ve halk savaşçısı ve 27 haziran 2011 yılında Ovacık Burnak da ölümsüzleşen Ozan Derman, Abidin Demir, İsmail Perktaş yine yakın süreç de dersimde TKP/ML TİKKO gerillası Hasan Aktaş (Şerzan) ile Kobani’de şehit düşen Kongre Star -Fırat bölge koordinasyon üyesi Zehra Berker ve iki kadın yoldaşı ve MLKP-FESK gerillası HBDH militanı Sinan Güneş şahsın da komünizm, sosyalizm ve özgürlük mücadelesinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Maoist Komünist Parti’nin 17’lere ilişkin açıklaması okundu. Özellikle son günlerde Kürdistan’a yönelik faşist saldırıları ve Avusturya Viyana’daki Türk faşistlerinin devrimci demokrat ve yurtsever güçlere yönelik şiddet girişimleri de protesto edildi. Eylemde Partizan Hamburg taraftarları mesajlarını paylaştı.

Hamburg Demokratik Güçbirliği platformu temsilcileri de 17’ler ve güncel konulara ilişkin Türkçe Kürtçe konuşmalar ile eyleme katkıda bulundu.

Eylemin kültürel bölümünde Mavi Düşler Şiir Grubu şiirleri ile Grup Candeniz de Türkçe, Kürtçe ve Zazaca ezgileri eşliğinde eyleme destek verdi.

Eylem Covid 19 pandemisi vesilesiyle 50 kişilik katılım izni alınmasına rağmen 200 üzerinde katılımın olması vesilesi ile planlanan süreden önce bitirilmek durumunda kalındı.

Mercan şehitlerini anma mitingimiz başarıyla sonuçlandırıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler