Connect with us

Güncel

14 barodan ortak açıklama: İnfazda eşitlik ilkesini elzem görmekteyiz

14 baro infaz yasasına ilişkin eleştirilerini sıraladı, “Suç ayrımına gitmeden ‘infazda eşitlik’ ilkesi yönünde düzenleme yapılmasını elzem görmekteyiz” dedi.

14 baro yaptığı açıklamada infaz yasasına ilişkin düzenlemeyi eleştirdi, “İnfaz rejiminde öngörülen değişiklik, yargı krizinin yarattığı ağır sonuçları kısmen de olsa hafifletmek yerine daha da ağırlaştıracaktır” dedi.

Türkiye hapishanelerde yaklaşık 300 bine yakın tutuklunun bulunduğu hatırlatılan açıklamada, “Ülkenin yaşadığı sosyal, siyasal ve ekonomik krizi aşmanın, toplumsal barışı inşa etmek için yeni bir başlangıç yapmanın yolunun; özellikle devlete karşı işlenen suçlar ve düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde bulunan mahpuslar için de infaz rejiminde düzenleme yapılmasından geçtiğine inanmaktayız” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “İnfaz rejiminde yapılacak olan düzenlemede; devletin, eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına uygun davranarak, suç ayrımına gitmeden ‘infazda eşitlik’ ilkesi yönünde bir düzenleme yapmasının hukuki ve vicdani yönden elzem görmekteyiz. Unutulmamalıdır ki devleti güçlü kılan güç değil adalettir” denildi.

Açıklamada imzası bulunan barolar

Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Van Barosu.

Günün Haberleri

More in Güncel