Connect with us

Kültür-Sanat

12’ncisi dağıtılan Uluslararası Hrant Dink Ödülleri, Osman Kavala ve Mısırlı kadın hakları aktivisti Mozn Hassan’a verildi

12’ncisi dağıtılan Uluslararası Hrant Dink Ödülleri bu yıl Coronavirus salgını nedeniyle online düzenlendi. Hrant Dink Vakfı tarafından organize edilen ve Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de verilen ödülle tutuklu bulunan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ile Mısırlı kadın hakları aktivisti Mozn Hassan layık görüldü.

Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülleri sahiplerini buldu. Biri Türkiye’den, diğeri yurt dışından olmak üzere iki kişi, grup ya da kuruma verilen ödüller, her yıl Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de dağıtılıyor.

Dink’in 66’ncı doğum gününde düzenlenen bu yılki ödül töreni, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online düzenlendi. 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı’nda yapılan törende sunuculuğu Şebnem Bozoklu, Alican Yücesoy ve Ece Dizdar üstlendi.

Sanatçılar Kudsi Erguner, Can Bonomo, Dialog Project, Kalben ve O.F.F.’nin sahne almasıyla başlayan törende dünyanın farklı yerlerinde yaşanan insan hakları mücadelelerini konu alan kısa video gösterimi yapıldı.  

Irkçılıktan ve şiddetten arınmak için

Açılış konuşmasını yapan Yücesoy ve Bozoklu, ödülün ırkçılıktan ve şiddetten arınma mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu, bu yüzden ödülü verirken barış için mücadele edenlere yalnız olmadıklarını söylemek istediklerini belirtti.

Ödül Komite Başkanı Komite Başkanı Ahmet İnsel ise, yaptığı konuşmasında Dink’in katledildiği dönemden daha kötü bir dönem yaşandığını ifade etti.

İnsel, Hrant Dink adına verdikleri ödülü ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan ve bunları yaparken de insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren biri Türkiye’den, biri yurtdışından kişi ve kurumlara verildiğini söyledi.

İlk ödül feminist Mozn Hassan’a

Ödüle yurt dışından layık görülen isim Mısır’da kadına yönelik cinsel şiddetin ve kadın hakları ihlallerinin görünür kılınması için mücadele eden Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden Mozn Hassan oldu.

Hassan: bu ödül yaşadığım tüm bu zorlukları değerli kılıyor

Ödüle layık görülen Hassan, yaptığı konuşmada Dink’in barışçıl mücadelesinin kendileri için ilham kaynağı olduğunu ve güç verdiğini ifade ederek, Dink’in yaşamında olduğu gibi barış mücadelelerinin bedeller ile gerçekleştiğini belirtti. Ataerkil, cinsiyetçilik ve cinsel şiddete karşı mücadele etmenin önemine dikkat çeken Hassan, ölüm orucu eyleminde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in mücadelesinden etkilendiğini dile getirdi.

Hassan, dünyanın birçok yerinde diktatörlere karşı mücadele edildiğini ve bu mücadelede feminist mücadelenin önemine ve zorluklarına dikkat çekti.

Daha adaletli ve özgür bir dünya için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Hassan, “Böylesine saygın bir ödülü almak, yaşadığım tüm bu zorlukları değerli kılıyor ve bana, olası tüm sonuçlarını rağmen umudu yitirmeden mücadeleye devam etmenin önemini hatırlatıyor” diye konuştu.

Kavala: Hrant Dink’e daha yakın hissetmiş olacağım

Ödülün Türkiye’deki sahibi ise 1 Kasım 2017 tarihinden beri tutuklu bulunan Osman Kavala oldu.

Günün Haberleri

More in Kültür-Sanat