Takip Et

Güncel

12 gün hücre cezasına gerekçe: “Kardan insana zafer işareti yaptırılmış”

Hapishanedeki 12 tutuklu, kardan insana zafer işareti için yaptırdığı için ceza aldı. Yönetim, zafer işaretini “terör örgütü” simgesi kabul etti

Kars T Tipi 1 No’lu Kapalı Hapishane C-5 koğuşunda tutuklular, 14 Ocak’ta avlularında yaptığı kardan insanı suç olarak değerlendirdi. Akşam avlu kapısını kapatmak için gelen gardiyanlar, sol eli ile zafer işareti yapmış kardan insanı hapishanenin soruşturma ekibine bildirdi. İlk önce kardan insanın fotoğrafını çeken ekip, daha sonra C-5 koğuşunda kalanların ifadelerini alıp tutanak tuttu. Sonraki gün ise kardan insan için 12 tutuklu hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

Zafer işareti ‘Örgüt simgesi’ oldu

Hapishane Disiplin Kurulu Başkanlığı 22 Ocak’ta toplanarak, kardan insanı ‘örgüt simgesi’ olarak kayıtlara geçti. Kurulun verdiği kararın gerekçesinde, “Olaya konu kardan adam değil, kardan insanın özellikle sol kolu havaya kaldırılmış şekilde ve ülkemizde terör örgütü mensuplarınca eylemlerde eylemciler tarafından yapılan zafer işareti yaptırılmış vaziyettedir. Yoksa kardan insan doğrudan bir simge değildir. Simge kardan insana yaptırılan zafer işaretidir. C-5 koğuşunda hükümlü tutukluların yazılı olarak vermiş oldukları savunmalarında zafer işareti yapan kardan insan heykelini yaptıklarını ‘yaptığımız kardan insandan dolayı’ sözlerini kullanarak kendileri bizzat kabul etmişlerdir” diye belirtildi.

Kararda, ‘Suç örgütlerine ait her türlü yayın, bez afiş, pankart, resim, sembol, işaret ve benzer eşyayı kurumların her hangi bir yerine asmak ve teşhir etmek’ suçunun işlendiği ileri sürülerek, 12 tutukluya 12 gün hücreye koyma cezası verdi.

Hücre cezası verilen tutukluların isimleri şöyle: Emrah Duman, Murat Çiçek, Vezir Barış, İbrahim Can, Yusuf Aktar, Seyhan Yıldırım, Barış Ulaş Çakmak, İzzet Polat, Ramazan Altın, Ferhat Çakmak, Tuncer Ömeroğlu, Abdullah Kaya. (Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler