Connect with us

Güncel

10 Ekim davası kararına aileler tepkili: Gerçek failler yargılanmadı

Yaklaşık iki yıldır devam eden Ankara Gar katliamının karar duruşmasında 36 sanıktan 9’una ağırlaştırılmış müebbet verilirken, aileler katliamın gerçek faillerini sordu. Karara tepki gösteren aileler, gerçek failler yargılanmadan bu davanın bitmeyeceğini ve peşini bırakmayacaklarını söyledi

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve daha birçok sivil toplum örgütünün çağrısıyla 10 Ekim2015 tarihinde yapılması planlanan “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” öncesi DAİŞ’in Ankara Tren Garı’nda düzenlediği bombalı saldırıda 103 kişi yaşamı yitirmiş, 500’ün üzerinde kişi de yaralanmıştı. Katliamın ardından açılan soruşturma kapsamında 36 sanığın yargılandığı dava iki yılın ardından karara bağlandı.

Ankara 4.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşma, “FETÖ” sanıkları için özel olarak inşa edilen Sincan Ceza İnfaz Kurumu içerisinde yapıldı. Dört gün süren duruşmanın sonunda kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Abdülmubtalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakup Şahin, Hakan Şahin, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hacı Ali Durmaz ve Hüseyin Tunç’u, “Anayasal düzeni ihlal” suçundan 1’er, “Kasten öldürme” suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme söz konusu sanıkları ayrıca 20’si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan da 10 bin 557’şer yıl hapisle cezalandırdı. Sanıklardan Abdülmubtalip Demir, Metin Akaltın, Yakup Şahin Burak Ormanoğlu ve Hüseyin Tunç ayrıca “Örgüt faaliyeti çerçevesinde izinsiz tehlikeli madde bulundurmaktan” 10’ar yıl hapis ve 40’ar bin TL adli para cezasına çarptırıldı. Bu sanıklardan Burak Ormanoğlu ve Metin Akaltın’a “Vahim nitelikte silah ve mermi bulundurmaktan” ise 10’ar yıl 6’şar ay hapis cezası ile 36’şar bin TL adli para cezası verildi. Kararın ardından kampüs önünde açıklama yapan aileler, katliamın arka perdesinde yer alanların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

‘Bu adaletsizliği kimlere anlatalım’

Katliamda hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in nenesi Hüsne Tedik,  “Ben şimdi ne yapacağım. Torunuma bu durumu nasıl anlatayım. Gerçek failleriniz yargılanmadı diyemem. Bu günahsız insanların ne suçları vardı. Benim torunum kimse ölmesin diye gelmişti. O kimse ölmesin diye mücadele ederken, onu ve günahsız yavruları bir bomba ile katlettiler. Şimdi biz acılarımızı nasıl bastıralım, kimlere gidelim. Bu haksızlığı, hukuksuzluğu kimlere anlatalım” diye konuştu.

‘Gerçek faililer yargılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz’

“İnsan canı bu kadar mı değersiz?” diye soran Hüsne, devamında şu sözleri dile getirdi: ” 103 insanın bedeli bu kadar ceza mı olacaktı. İnsanlar her yerden geldi. Yeter ki adalet sağlansın diye günlerdir bu güneşin altında beklediler.  Ben bu yaşıma rağmen Malatya’dan buraya geldim.  Torunum rahat uyusun diye, şimdi ben döndüğüm zaman torunuma katillerinize bu kadar mı verdiler diyeceğim.  Ben dayanamıyorum bu acıya.  Bu kadar can gitti.  Çocuklar babasız kaldı,  onların ardından gözü yaşlı anneler kaldı.  Şimdi hangi birimiz bu adaletsizliği anlatacağız. Bu adalet değil, biz gerçek adaleti istiyoruz.  Bunların arkasında olanların yargılanmasını istiyoruz. Onlar yargılanmadan biz bu mücadeleyi bırakmayacağız. Ben ölene kadar bu mücadelenin, davanın peşinde olacağım.”

‘İnsanlık suçu işleyenlere gereken ceza çıkmadı’

Katliamda yaşamı yitiren Uygar Coşgun’un annesi Emel Coşgun ise, “Onlar kendi meslektaşlarını kaybetmelerine rağmen gereken cezayı vermediler. Suçlu olanların yaptıkları yanlarına kar kaldı. Biz hiçbir insanın ölmesini istemiyoruz. Onlar göz göre göre çocuklarımızın hayatlarını aldılar. İnsanlık suçu işlemelerine rağmen gereken cezayı hiçbiri almadı. Bizim için yetersiz bir cezaydı. Bugün o cezayı verenler o gün o katliamda olabilirlerdi. Oğlum bir hukukçuydu. İnsan haklarını savunan, barışı her zaman her koşulda isteyen biriydi. Onun suçu o mitingde bulunması mıydı?” diye tepkisini dile getirdi.

‘Çocuklarımızın hesabını soracağız’

“Bu mücadele asla son bulmayacak” diyen Emel, “Bu kirli ve karanlık perdenin arkasında kim veya kimler varsa hak ettikleri cezayı alana kadar bizler mücadele edeceğiz. Çocuklarımızın hesabını soracağız. Ne olursa olsun gerçek failler hak ettikleri cezayı alacaklar” dedi.(Jin News) 

 

Günün Haberleri

More in Güncel