Connect with us

Güncel

10 aylık astım hastası Arin bebeğe ilaçları verilmiyor

Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde annesi ile kalan 10 aylık astım hastası Arin bebeğe ilaçları verilmiyor

Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ömerli eski İlçe Eşbaşkanı Esma Yıldız’ın astım hastası olan 10 aylık bebeğine ilaç verilmiyor. 12 kişilik koğuşta 33 kişinin kalındığını ve geçtiğimiz haftada sudan kaynaklı zehirlenmeler yaşandığını kaydeden Yıldız, kızları Arin bebeğin de zehirlendiğini söyledi. Eşinin hücrenin tıka basa dolu olduğunu söylediğini aktaran Yıldız, görüş saatinin de kısaltıldığını belirtti.

Eşinin hücre cezasının onaylanması ardından birkaç kere hücreye götürülmek üzere girişim olduğunu, tutukluların tepkisi üzerine götürülmediğini anlatan Yıldız, şöyle dedi: “Tutuklular izin vermeyince eşime ‘ya dosyana işleriz ya da sana 3 ay görüşe çıkmama cezası vereceğiz’ denilmiş. Dosyasına işler ise infazı yanacak henüz bir işlem yapılmamış.”

Zehirlenme ardından Arin bebeğin durumunun daha da kötüleştiğine dikkat çeken baba Yıldız, “Kızımın ilaçlarını vermiyorlar. Astım hastası olduğuna dair raporu olan kızıma haftanın iki gün cihazla verilen tedavi ilaç yok denilerek, yapılmıyor. Kızımın sağlık durumundan endişeliyim” diye belirtti. Arin bebeğin yeterince beslenemediğini de aktaran baba Yıldız, “Eşim sağlıksız beslenmeden kaynaklı sütü oluşmadığı için Arin’i yeterince besleyemiyor. Dışarıdan mama istediklerinde de farklı gerekçelerle getirilmiyor. Bebe bisküvisi ve süt ile ek gıda beslemesi yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Yaşadıklarına tepki gösteren Yıldız, “Arin dışında 3 çocuğum daha var onlara da bakıyorum. Cezaevine gidip, gelebiliyorum. Çocuklarımın durumu ne olacak? Evdeki çocuklarıma mı, eşime mi yoksa 10 aylık bebeğime mi yetişeyim. Tükenmiş durumdayım. HDP’li milletvekili Mehmet Ali Aslan, Meclis’te dile getirdi. Adalet Bakanı ile de görüştüğünü söyledi ama Adalet Bakanı’ndan bir girişim yok” ifadelerinde bulundu.

 

Günün Haberleri

More in Güncel